Vitamíny skupiny B: Typy a ich jedinečné výhody

Vitamíny skupiny B: Typy a ich jedinečné výhody

02.07.2024

Vitamín B complex zohráva nezastupiteľnú úlohu v mnohých aspektoch ľudského zdravia, od energetického metabolizmu po udržanie zdravej nervovej sústavy. Napriek tomu, že je väčšine známe, že telo potrebuje rôzne typy vitamínu B, často dochádza k zámene medzi jednotlivými členmi tejto rozsiahlej skupiny.

Dôležitá rola vitamínu B v tele

Základný prehľad komplexu vitamínov B

Vitamín B komplex je skupina vitamínov B, ktoré zohrávajú úlohu vo funkciách tela, vrátane zdravia srdca a buniek. Tieto vitamíny sa obvykle získavajú z vyváženej stravy a sú nevyhnutné na udržanie dobrého zdravia a pohody. Ako stavebné kamene zdravého tela majú vitamíny B priamy vplyv na úrovne energie, mozgovú funkciu a metabolizmus buniek.

Funkcia vitamínu B v metabolizme buniek a úrovniach energie

Vitamín B komplex podporuje:

 • zdravie buniek
 • rast červených krviniek
 • úroveň energie
 • zrak
 • mozgovú funkciu
 • trávenie
 • chuť do jedla
 • správnu nervovú funkciu
 • produkciu hormónov a cholesterolu
 • kardiovaskulárne zdravie
 • svalový tonus

Vitamíny B sú dôležité pre tehotné alebo dojčiace ženy, pretože tieto vitamíny pomáhajú vo vývoji mozgu plodu a znižujú riziko vrodených chýb.

Význam vitamínu B pre mozgovú funkciu a duševné zdravie

Vitamíny skupiny B zohrávajú úlohu vo všetkých aspektoch mozgovej funkcie, vrátane produkcie energie, syntézy a opravy DNA/RNA, genómovej a negenómovej metylácie a syntézy mnohých neurochemikálií a signálnych molekúl. Adekvátne množstvo vitamínov B v tele má vplyv pre optimálne fyziologické a neurologické fungovanie. Vitamín B6 je dôležitý pre syntézu neurotransmiterov, ktoré regulujú náladu.

Zdravotné prínosy vitamínu B

Úloha v imunitnom systéme

Vitamíny skupiny B, najmä B12, B2 a B6, zohrávajú úlohu v imunitnej funkcii podporou funkcie prirodzených zabijakov T-buniek a ďalších bielych krviniek, ktoré sú zodpovedné za likvidáciu nežiaducich vírusov a baktérií spôsobujúcich infekcie.

Vplyv na náladu a príznaky depresie

Štúdie ukázali, že doplnenie vitamínov skupiny B môže mať pozitívny vplyv na náladu u zdravých aj rizikových dospelých. Zvlášť vitamín B6 má vplyv na syntézu neurotransmiterov, ktoré regulujú náladu.

Zdravie mozgu a neurologický úpadok

Vitamíny B majú význam pre zdravie mozgu a prispievajú k optimálnemu psychologickému a neurologickému fungovaniu. Vitamíny B6, B9 a B12 prispievajú k metabolizmu homocysteínu.

Podpora zdravia kože, vlasov a nechtov

Vitamíny skupiny B majú úlohu v udržiavaní zdravej kože, vlasov a nechtov.

 • B5 môže podporovať zdravie kože a udržiavať hladinu cholesterolu a triglyceridov
 • B12 reguluje pigmentáciu kože a má vplyv na absorpciu železa telom, čo je vhodné na udržanie silných a zdravých nechtov
 • Biotín (B7) podporuje metabolizmus mastných kyselín a ochranu buniek pred poškodením a stratou vody
 • B3 (niacín) využívaný často v kozmetických prípravkoch, môže tiež pomáhať pri starostlivosti o pleť

Prírodné zdroje vitamínu B

Veľa potravín obsahuje vysoké množstvo vitamínov skupiny B, vrátane určitých druhov mäsa, rýb, hydiny, strukovín, semien, vajec, mliečnych výrobkov a listovej zeleniny. Každý typ vitamínu B má svoje prirodzené potravinové zdroje, mnohé z nich sú živočíšneho pôvodu, ako sú mäso, ryby a mliečne výrobky.

Mäso, ryby a mliečne výrobky

Losos je bohatý na riboflavín, niacín, vitamín B6 a vitamín B12 a je tiež dobrým zdrojom tiamínu a kyseliny pantoténovej. Je nízky na ortuti a vysoký na omega-3 mastných kyselinách a proteíne.

Hovädzie mäso sa pýši vysokými množstvomi B3, B6 a B12. Porcia s hmotnosťou 100 g poskytuje približne jednu tretinu odporúčanej dennej dávky pre každý z týchto vitamínov, popri menších množstvách ďalších vitamínov B.

Mlieko a ďalšie mliečne výrobky obsahujú asi jednu tretinu vašej dennej potreby riboflavínu v jednej šálke (240 ml). Mlieko je tiež dobrým zdrojom dobre vstrebateľného B12. 

Celozrnné obilniny a obohatené cereálie

Raňajkové cereálie často obsahujú pridaný tiamín, riboflavín, niacín, kyselinu listovú, B6 a B12. Niektoré obsahujú až 100% odporúčanej dennej dávky týchto vitamínov. Napriek tomu je dôležité vyberať cereálie vyrobené z celých zŕn s minimom cukru. Pšeničný chlieb je dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, zatiaľ čo uvarená biela ryža tieto vitamíny stráca.

Strukoviny a listová zelenina

Väčšina strukovín, ako sú pinto fazuľa, čierna fazuľa a šošovka, sú bohaté na folát, vitamín B dôležitý pre znižovanie rizika určitých vrodených chýb. Listovej zeleniny, najmä špenát, kel, repa a rímsky šalát, patria medzi najlepšie rastlinné zdroje folátu. Je vhodné ich konzumovať surové alebo ich krátko povariť, aby sa zachovalo čo najviac folátu.

Kedy zvážiť doplnky vitamínu B a navštíviť lekára

Identifikácia príznakov nedostatku vitamínu B

Nedostatky vitamínu B sa prejavujú rôznymi symptómami, ktoré môžu ovplyvniť fyzické, neurologické a psychické zdravie. Bežné fyzické príznaky zahŕňajú únavu, slabosť, nevoľnosť, vracanie, hnačka, úbytok hmotnosti a boľavé ústa alebo jazyk. Neurologické problémy sa môžu prejaviť ako znecitlivenie alebo brnenie v rukách a nohách, problémy so zrakom, problémy s pamäťou a ťažkosti pri chôdzi alebo rozprávaní. Psychické symptómy často zahŕňajú depresiu, podráždenosť a zmeny správania. Tieto symptómy sa postupne rozvíjajú a môžu sa časom zhoršovať, čo je dôležité rozpoznať včas.

Špeciálne úvahy pre vegetariánov a vegánov

Vegetariáni a vegáni sú obzvlášť ohrození nedostatkom vitamínu B12 kvôli absencii živočíšnych produktov vo svojej strave, ktoré sú hlavným zdrojom vitamínu B12. Pre prevenciu nedostatku je pre tých, ktorí sa riadia rastlinnou stravou, nevyhnutné konzumovať obohatené potraviny ako určité raňajkové cereálie, výživný droždie a rastlinné mlieko, alebo užívať doplnky vitamínu B12. Odporúča sa pravidelné monitorovanie hladín vitamínu B12, najmä ak je stravovanie obmedzené. Pre vegetariánov a vegánov je dôležité konzumovať dostatočné množstvo obohatených potravín alebo doplnkov vitamínu B12 na udržanie zdravia.

Odporúčania pre tehotné ženy a starších dospelých ohľadom Vitamínu B

Tehotné ženy, najmä tie žijúce v oblastiach s nedostatkom zdrojov, by mali zvážiť dopĺňanie Vitamínu B. Doplňovanie počas tehotenstva bolo preukázané ako významný spôsob zlepšenia hladín Vitamínu B12 u matky i dieťaťa. Starší dospelí by tiež mohli potrebovať doplnky Vitamínu B12, pretože schopnosť tela vstrebávať tento vitamín z potravy s vekom klesá.

Každý z nás by sa mal usilovať o optimálny príjem vitamínov skupiny B ako súčasti komplexného prístupu k udržaniu a podpore dobrého zdravia.Späť na zoznam článkov